5. DÜNYA YEM VE GIDA KONGRESİ ANTALYA’DA YAPILDI

30 Nisan 2016

5. DÜNYA YEM VE GIDA KONGRESİ ANTALYA’DA YAPILDI

5. Dünya Yem ve Gıda Kongresi, 18-20 Nisan 2016 tarihleri arasında Uluslararası Yem Sanayi Federasyonu (IFIF) organizatörlüğü, Avrupa Yem Sanayicileri Federasyonu (FEFAC) yardımcı organizatörlüğü, FAO Teknik desteği ve Türkiye Yem Sanayicileri Birliği (Türkiyem-Bir) ev sahipliğinde Antalya’da “Herkese Eşitlik ve Refah” teması ile gerçekleştirilmiştir.

Yem ve gıda sektörü ile ilgili kamu, özel sektör ve akademisyenlerden oluşan 45 farklı ülkeden yaklaşık 1000 kişilik katılımcının yer aldığı kongre büyük bir ilgi görmüştür.

Kongre, Türkiyem-Bir Başkanı M. Ülkü Karakuş, IFIF Başkanı Joel Newman, FEFAC Başkanı Ruud Tijssens, FAO Temsilcisi Yuriko Shoji ve T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş’in konuşmaları ile açılmıştır.

 

19 Nisan’da gerçekleşen “Sürdürülebilirlik” temalı oturum Trouw Nutrition Araştırma ve Geliştirme Direktörü Prof. Dr. Leo den Hartog konuşmasıyla başlamıştır. Prof. Dr. Leo den Hartog sürdürülebilirlik için üstesinden gelinmesi gereken zorluklar konusunda katılımcıları bilgilendirmiştir.

20 Nisan’da düzenlenen “Herkes İçin Eşitlik ve Refah – Geleceğimiz” temalı Global Liderler Paneli’ne ise, Nutreco CEO’su Knut Nesse, BRF Direktörü Marcos Jank ve FAO Genel Direktörü konuşmacı olarak katılmışlardır. Knut Nesse ve diğer konuşmacılar “Herkes İçin Eşitlik ve Refah” konusunda görüşlerini dinleyiciler ile paylaşmışlardır.

Kongrede ayrıca Piyasalar ve Ticaret, Global Mevzuat ve Yem Ticaretinin Kolaylaştırılması, Yem ve Gıda Zincirinde Biyogüvenlik, Hayvan Besleme, İnovasyon ve Ar-Ge ana başlıkları altında, konusunda uzman dünyanın farklı yerlerinden 60’a yakın konuşmacı sunumlar yapmış ve tartışmalar gerçekleştirilmiştir.

Gala gecesinde katılımcılar yabancı ve Türk kültürlerinin bir arada yer aldığı programla hoşça vakit geçirmişlerdir.